Bērni uzsākuši iet skolās un dārziņos: kā varam palīdzēt bērnam, lai viņš slimotu pēc iespējas mazāk, bet saslimšanas gadījumā palīdzēt ātrāk atveseļoties?

Ir pienācis rudens un jauns mācību gads – ne tikai priecīga satikšanās ar klasesbiedriem un skolotājiem, bet arī stresu izraisošs notikums. Sākot apmeklēt dārziņu vai skolu, palielinās psihoemocionālā un fiziskā slodze, kā arī aktivizējas apmaiņa ar vīrusiem.

Kā atvieglot adaptāciju?

Adaptācijas periods var ilgt, sākot no vienas vai divām nedēļām, līdz pat pusotram vai vairāk mēnešiem. Vasarā bieži vien līdzsvarojas bērnu pietūkuma-miega režīms – viņi iet gulēt un mostas vēlāk. Vienlaikus pieskaņojas arī uztura grafiks. Trīs vasaras mēnešu laikā bērni zaudē spēju ātri koncentrēt uzmanību, viņiem ir grūti pielāgoties pie jaunā, kustīgā dzīves ritma. Tādēļ vēloties, lai bērna atgriešanās skolā vai dārziņā noritētu gludi, mums vajadzētu par to parūpēties jau laicīgi. Piemēram, kad palikušas tikai pāris nedēļas līdz mācību gada sākumam, jau tad vajadzētu kopā ar bērnu dzīvot saskaņā ar skolas/dārziņa režīmu, t.i. arī celties un iet gulēt agrāk. Miegs ir īpaši svarīgs labai bērna veselībai. Nedrīkst aizmirst, ka viņam vajadzētu gulēt 9-10 h. Kad palikušas 2 h līdz miegam, nevajadzētu ļaut spēlēt datorspēles. Tāpat arī uztura režīmu vajadzētu izmainīt, lai brokastis, pusdienas un vakariņas bērns ēstu saskaņā ar dārziņa vai skolas grafiku.

Nevajadzētu bērnu biedēt, ka brīvdienas beigušās un tagad pienācis laiks strādāt, t.i. iet uz skolu vai dārziņu. Tā teikdami, mēs bērnam liekam domāt to, ka viss interesantais, jautrība un kopumā pozitīvās emocijas ir iespējamas tikai brīvdienās. Tieši pretēji, pasakiet bērnam, ka jums ir tikpat grūti pierast pie jaunā režīma. Tas satuvinās jūs vēl vairāk.

Visvairāk vecāku uzmanību prasa pirmklasnieki vai bērni, kuri maina skolu, klasi. Viņiem rodas nemiers – vai viņi iekļausies jaunajā kolektīvā, vai atradīs draugus, vai sapratīsies ar jaunajiem skolotājiem. Tādā gadījumā līdz jaunā mācību gada sākumam vajadzētu bērnu aizvest uz jauno iestādi, lai to apskatītu. Tāpat arī noderīgi būtu iepazīstināt ar klases vai dārziņa audzinātāju.

Tomēr vissvarīgākais – par visu runāt ar bērnu. Statistiski Lietuvā dienas laikā vecāki bērnam velta līdz 8 minūtēm, kaut arī bērna psihoemocionālajam stāvoklim ir ļoti liela ietekme uz organisma izturību. Mums ir jāpalīdz bērniem pielāgoties cilvēkiem, pieņemt citus, audzināt draudzīgumu un miermīlību. Bērna vājās imunitātes cēlonis varētu būt komunicēšanas problēmas, kas novārdzina psihisko veselību. Laba tradīcija – vakarā vai pirms miega parunāties ar bērnu, painteresēties, kā viņam dienā veicās, ko jaunu uzzināja un tml. Ir būtiski arī just līdzi un iedrošināt.

Kā uzturēt bērna imūnsistēmu saaukstēšanās sezonas laikā?

No slimībām izvairīties pilnībā nav iespējams. Bērni slimo, un slimības „trenē” viņu organisma adaptācijas funkcijas. Tādēļ ir ļoti svarīgi bērnus norūdīt: vest uz baseinu, pirti, laukā jebkādos laikapstākļos, pieradināt izpildīt vingrojumus. Vēl viena būtiska lieta – „nepārslogot” ar pulciņiem un papildus nodarbēm, atstāt laiku bērnišķīgām trakulībām, tādā veidā pamudinot viņus atpūsties.

Vairums zina, ka imūnsistēmu stiprina norūdīšanās, piemērots uzturs un fiziskās aktivitātes. Tomēr vecāki bieži jautā, kā to izdarīt, t.i. kā pareizi norūdīt un ar ko sākt.

Galvenais norūdīšanās princips atkārto visas medicīnas principu – nenodari kaitējumu, tāpēc rūdīties vajag sākt pamazām, pakāpeniski – sākot ar pēc iespējas mazāku tempratūras atšķirību, pamazām pagarinot procedūru laiku, pakāpeniski paplašinot izmantoto līdzekļu klāstu. Vasara ir labākais laiks, lai sāktu norūdīt savu atvasīti. Citiem vārdiem sakot, vasarā bērns arī pats par sevi norūdās – lēkā basām kājām pa zāli vai smiltīm, peldas jūrā vai ezerā, spēlē aktīvas spēles laukā. To visu vajadzētu turpināt darīt arī rudenī. Līdzko gaiss ir atdzisis, nevajadzētu steigties ar ģērbšanos siltos džemperos un jakās, bet gan ļaut bērna organismam pakāpeniski pierast pie aukstāka gaisa. Bērni parasti daudz kustas, un viņus vajadzētu plānāk ģērbt. Ja jums pašiem ir auksti, tas vēl nenozīmē, ka arī bērnam ir auksti.

Lai norūdītos, nav nepieciešami īpaši nosacījumi vai investīcijas. Norūdīšanos vienmēr sastāda līdzekļu kopums, respektīvi, svaigs gaiss, kustēšanās, ūdens procedūras. Tātad rudenī bērna norūdīšanās var sastāvēt no laika pavadīšanas svaigā gaisā, mazgāšanās vannā ar zālītēm, ēteriskajām eļļām, jūras sāli, kontrasta dušām, baseiniem, pirtīm. Būtiskas ir fiziskās aktivitātes – vingrošana, kustīgas spēles. Tāpat arī pozitīvas emocijas veicina organisma attīstīšanos un imunitāti. Norūdīšanās procesam ir jāsniedz bauda, nedrīkst bērnu norūdīt ar varu.

Ir svarīgi zināt, ka nevar sākt norūdīties slimības laikā vai uzreiz pēc atveseļošanās, vajag ļaut organismam atgūties. Norūdīšanās – tā ir papildu slodze, ko apslimis organisms nevarēs izturēt, un tā var nodarīt sev kaitējumu. Tāpat būtiski ir pieradināt bērnu ievērot higiēnu, mazgāt rokas, no āra ienākot telpā, jo lielākā daļa vīrusu izplatās tieši no netīrām rokām.

Kā, nenodarot kaitējumu, rīkoties, ja neizdevās izvairīties no saaukstēšanās?

Palīdzībai ir jābūt mērenai, nevis tādai, kas vienu ārstē, bet citam kaitē. Ir ieteicams atgriezties pie homeopātijas. Tā ir mērena – ārstēšanas veids, kas nevājina imunitāti, bet gan to pozitīvi ietekmē un praktiski bez blakusparādībām.

Viena no biežākajām un pirmajām pazīmēm, kas liecina par nepietiekamu izturību pret slimībām, ir augšējo elpceļu infekcijas vai arī saaukstēšanās slimības, kam raksturīgas ir iesnas, kakla un galvas sāpes, klepus, vispārējs vājums. Slimojot ar saaukstēšanās slimībām piemērotas būs sekojošas zāles: Gripp-Heel tabletes, Engystol tabletes.

Engystol iedarbība ir zinātniski pierādīta – šīs zāles ir paredzētas, lai atvieglotu un mazinātu simptomus, slimojot ar akūtu vīrusa infekciju. Engystol tabletes ir homeopātiskas zāles, organisma nespecifisku aizsargspēju veicināšanai, īpaši gripas un citu vīrusu izraisītu slimību gadījumā.

Euphorbium compositum deguna aerosols ir homeopātiskas zāles, ko lieto dažādas izcelsmes deguna gļotādas iekaisuma (vīrusu, bakteriāla, alerģiska) gadījumā, jo tajās ir daudz augu sastāvdaļu, kam piemīt iekaisuma mazinoša un ativīrusa iedarbība. Euphorbium compositum S aerosols degunam ir izmantojams, lai atvieglotu iesnu simptomus. Kādēļ tiek rekomendēta zāļu izlase? Tāpēc, ka, kopīgi iedarbojoties, zāles papildina un nostiprina viena otras īpašības.

Slimojošam bērnam vajadzētu uzņemt arī pietiekami daudz šķidruma. Ja bērnu nomoka iesnas, bet augstas temperatūras nav, un laukā ir skaists laiks, tad noteikti vajadzētu pastaigāties ārā. Ja tomēr laikapstākļi ir slikti, ir vējains un mitrs, tad no pastaigām vajadzētu izvairīties.

Mīliet bērnus, taču neaudziniet viņus siltumnīcefekta apstākļos. Pārmērīgi mīlošu vecāku aizsardzība bērnam draud ar novājinātu imūnsistēmu. Tādēļ jebkāds kontakts ar slimnieku vai vides pārmaiņas var beigties ar slimību. Tādi bērniņi daudz spēkus velta cīņai ar slimībām, tāpēc attīstās lēnāk, kļūst noslēgtāki, sliktāk komunicē ar apkārtējiem.

 

 

Pirms zāļu lietošanas konsultējieties ar savu ārstu vai farmaceitu. Pirms lietošanas uzmanīgi izlasiet lietošanas instrukciju vai atbilstošu informāciju uz iepakojuma! Bezrecepšu zāles.
Zāļu nepamatota lietošana ir kaitīga veselībai.

Subscribe to our Newsletter

Atpakaļ
uz
aukstu