Kā palīdzēt bērnam pēc potēm un kad dīgst zobiņi?

Bērna pirmie dzīves gadi, precīzāk, tūkstoš pirmo dienu (laika posms no augļa izveidošanās līdz 2 g. vecumam), – viens no nozīmīgākajiem cilvēka attīstības periodiem, jo tajā laikā notiek daudz svarīgu pārmaiņu. Tūkstotis pirmo dienu – aktīvākais periods un būtiska nozīme imunizācijai, jo bērnu sāk potēt. Pirmajos dzīves gados sāk dīgt arī pirmie zobiņi. Reakcija uz potēm, zobiņu dīgšanu var būt dažāda: vieni zīdaiņi šos posmus pārdzīvo vieglāk, citi – smagāk.

Kā rīkoties, kad bērnam pēc potes ir augsta temperatūra, kad zīdainis ir nemierīgs pirmo zobiņu šķilšanās dēļ? Kādas reakcijas uz poti dēļ ir vērts satraukties?

Reakcija uz poti – normāla organisma reakcija, kas parasti parādās katram otrajam potētajam bērnam. Bērns var kļūt nemierīgs, viņam var paaugstināties temperatūra (visbiežāk līdz 38º C), potes vieta var būt apsārtusi, pietūkusi un tā var sāpēt. Reizēm vecāki baidās, ka potes vietā izveidojas sacietējums, taču no tā nevajadzētu baidīties, tas ir normāli, jo katra bērna organisms atšķirīgā ātrumā uzņem vakcīnu, tādēļ vieniem sacietējums var saglabāties ilgāk, citiem – mazāk. Ir svarīgi zināt, ka šo „kunkuli“ nevajag masēt, sildīt vai citādāk mēģināt uzveikt. Pēc potes bērns var zaudēt apetīti un viņu nevajadzētu barot pret paša gribu. Var sliktāk gulēt naktī, biežāk izdalīt izkārnījumus. Tas viss ir normāla reakcija uz potēm, kas pāriet pēc 1–3 dienām.

Vajadzētu uztraukties, ja temperatūra paceļas virs 38,5º C, kad bērniņš nepārtraukti raud un uzpampst ne tikai potes vieta, bet uztūkums izplešas, kā arī bērniņam parādās krampji. Tādos gadījumos nepieciešama ārsta palīdzība.

Bērnam ir augsta temperatūra pēc potes. Ka rīkoties?

Ja temperatūra bērnam ir līdz 38–38,5º C, visbiežāk nekas nav jādara. Vecāki vienmēr ļoti uztraucas, kad zīdainim ir drudzis, un jautā, vai uzreiz pēc potes bērnam drīkst dot zāles pret temperatūru. Tā tiešām rīkoties nevajadzētu, profilaktiski temperatūra netiek regulēta. Tā var nodarīt tikai kaitējumu. Zāles pret temperatūru ir ieteicams dot tikai tad, ja ir vairāk nekā 38-38,5º C. Tapat arī svarīgi ir izvēlēties bērniem piemērotas zāles pret temperatūru. Piem., dati liecina, ka ķīmiskās zāles var samazināt ne tikai sāpes un drudzi, bet arī potes efektivitāti. Drošs un iedarbīgs palīglīdzeklis, kad bērnam ir augsta temperatūra un nemiers, ir Viburcol svecītes. Ir būtiski zināt, ka bērna reakcija uz potēm ir ļoti individuāla, tāpēc arī bērna aprūpe var atšķirties. Vieniem var būt nepieciešamas zāles pret temperatūru, citiem – nevajag. Svarīgi, lai bērniņš, tāpat kā vecāki, neciestu.

Vai visiem zobiņu šķilšanās ir sāpīga?

Šķiļoties zobiņiem, nespēku izjūt aptuveni 70% bērnu. Kā noritēs zobiņu dīgšanas process, vai tas būs sāpīgs un kad izšķilsies pirmie zobiņi – agrāk vai vēlāk, tas viss atkarīgs no gēniem. Visbiežāk pirmie zobiņi zīdainim dīgst apmēram 6 mēn. vecumā. Saskaņā ar standarta shēmu, sākumā vajadzētu šķilties apakšējiem priekšzobiem, pēc tam – augšējiem, vēlāk pārējiem apakšzobiem utt. Taču nekad nav tā, ka pirmie šķiltos acu zobi. Vienlaicīgi var šķilties vairāki zobiņi, bet tādēļ bērns ne vienmēr jutīsies sliktāk. Pavisam nemanot, uzreiz var izsķilties vairāki zobiņi, bet var arī šķilties viens ar briesmīgām sāpēm, bezmiega naktīm, lielu siekalošanos un temperatūru.

Kad šķiļas zobiņi, piepampst smaganas, bērniņš pastāvīgi visu bāž savā mutē un košļā. Smaganu uztūkuma dēļ, mazulis var ātrāk iegūt vīrusa infekciju, kas var paaugstināt temperatūru un bērns var kļūt nemierīgs. No otras puses, iesnas, austiņu sāpes, paaugstināta temperatūra var nomocīt arī bez jebkādas vīrusa saslimšanas. Visbiežāk nespēku rada pirmo zobiņu dīgšana. Šķiļoties zobiņiem, var pasliktināties apetīte, bērniņš var kļūt kaprīzs, nemierīgs, dusmīgs. Tiek uzskatīts, ka līdz gada vecumam vajadzētu parādīties 8 zobiņiem. Vēlāk to dīgšanas process notiek mazāk pamanāmi.

Pirmie zobiņi – kā izvairīties no kaitējuma?

Zobiņu šķilšanās – dabisks process, nevis slimība, bet reaģēt uz nemierīgu bērna uzvedību, drudzi un citām kaitēm ir ļoti svarīgi. Jebkurā gadījumā, kā jau iepriekš minēju, ir būtiski, lai bērniņš neciestu. Kad simptomi ir mazināti, zīdainim ir labāks miegs, nav aizkaitināts, viņam mazāk sāp un vienlaikus uzlabojas arī ģimenes locekļu pašsajūta, jo arī viņi nomierinās, izguļas.

Vecāki bieži jautā, kādas ir labākās zāles bērniem pret zobu šķilšanās sāpēm un temperatūru? Iesaku atgriezties pie līdzekļiem, kas iedarbojas maigi un nenomāc dabiskos organisma aizsargprocesus. Šajā gadījumā bērniem iesaku Viburcol svecītes, kas piemērotas drudža, nemiera ārstēšanai, kā arī gadījumos, kad zobiņu šķilšanās laikā parādās citas kaites, vai arī austiņu sāpju mazināšanai. Tāpat arī var piedāvāt zīdainim knupīti, kas pildīts ar aukstu ūdeni.

Kāpēc Viburcol svecītes ir tik iedarbīgas?

Būtisks homeopātijas princips – ārstēšana ar līdzīgu. Viburcol sastāvā ir vielas, kas izraisa līdzīgus simptomus, kuri parādās zobu šķilšanās laikā, kad bērnam ir augsta temperatūra. Tādos gadījumos bērniņš ir jutīgs, vieli aizkaitināms, nemierīgs. Viburcol svecīšu sastāvā ir ārstniecības kumelīte, kas nomierina, mazina iekaisumu. Tāpat arī melnā velnoga, kas palīdz drudža gadījumā, bebrukārkliņš – piemērots iesnu un temperatūras gadījumā, savukārt tieši tādi simptomi arī parādās, kad dīgst zobiņi. Silpurene ir piemērota jutīgiem, bieži raudošiem bērniņiem. Lielā ceļteka izceļas ar baktericīdām, pretiekaisuma īpašībām. Tātad Viburcol svecītes iedarbojas uz visiem simptomiem, kas parādās zobu šķilšanās laikā, kad bērnam ir augsta temperatūra.

Pirms zāļu lietošanas konsultējieties ar savu ārstu vai farmaceitu. Pirms lietošanas uzmanīgi izlasiet lietošanas instrukciju! Bezrecepšu zāles.
Zāļu nepamatota lietošana ir kaitīga veselībai.

Subscribe to our Newsletter

Atpakaļ
uz
aukstu