Kā palīdzēt bērnam pēc potēm un kad dīgst zobiņi?

Bērna pirmie dzīves gadi, precīzāk, tūkstoš pirmo dienu (laika posms no augļa izveidošanās līdz 2 g. vecumam), – viens no nozīmīgākajiem cilvēka attīstības periodiem, jo tajā laikā notiek daudz svarīgu pārmaiņu. Tūkstotis pirmo dienu – aktīvākais periods un būtiska nozīme imunizācijai, jo bērnu sāk potēt. Pirmajos dzīves gados sāk dīgt arī pirmie zobiņi. Reakcija uz potēm, zobiņu dīgšanu var būt dažāda: vieni zīdaiņi šos posmus pārdzīvo vieglāk, citi – smagāk.

Kā rīkoties kad zīdainis ir nemierīgs pirmo zobiņu šķilšanās dēļ? Kādas reakcijas uz poti dēļ ir vērts satraukties?

Reakcija uz poti – normāla organisma reakcija, kas parasti parādās katram otrajam potētajam bērnam. Bērns var kļūt nemierīgs, viņam var paaugstināties temperatūra (visbiežāk līdz 38º C), potes vieta var būt apsārtusi, pietūkusi un tā var sāpēt. Reizēm vecāki baidās, ka potes vietā izveidojas sacietējums, taču no tā nevajadzētu baidīties, tas ir normāli, jo katra bērna organisms atšķirīgā ātrumā uzņem vakcīnu, tādēļ vieniem sacietējums var saglabāties ilgāk, citiem – mazāk. Ir svarīgi zināt, ka šo „kunkuli“ nevajag masēt, sildīt vai citādāk mēģināt uzveikt. Pēc potes bērns var zaudēt apetīti un viņu nevajadzētu barot pret paša gribu. Var sliktāk gulēt naktī, biežāk izdalīt izkārnījumus. Tas viss ir normāla reakcija uz potēm, kas pāriet pēc 1–3 dienām.

Vajadzētu uztraukties, ja temperatūra paceļas virs 38,5º C, kad bērniņš nepārtraukti raud un uzpampst ne tikai potes vieta, bet uztūkums izplešas, kā arī bērniņam parādās krampji. Tādos gadījumos nepieciešama ārsta palīdzība.

 

Vai visiem zobiņu šķilšanās ir sāpīga?

Šķiļoties zobiņiem, nespēku izjūt aptuveni 70% bērnu. Kā noritēs zobiņu dīgšanas process, vai tas būs sāpīgs un kad izšķilsies pirmie zobiņi – agrāk vai vēlāk, tas viss atkarīgs no gēniem. Visbiežāk pirmie zobiņi zīdainim dīgst apmēram 6 mēn. vecumā. Saskaņā ar standarta shēmu, sākumā vajadzētu šķilties apakšējiem priekšzobiem, pēc tam – augšējiem, vēlāk pārējiem apakšzobiem utt. Taču nekad nav tā, ka pirmie šķiltos acu zobi. Vienlaicīgi var šķilties vairāki zobiņi, bet tādēļ bērns ne vienmēr jutīsies sliktāk. Pavisam nemanot, uzreiz var izsķilties vairāki zobiņi, bet var arī šķilties viens ar briesmīgām sāpēm, bezmiega naktīm, lielu siekalošanos un temperatūru.

Kad šķiļas zobiņi, piepampst smaganas, bērniņš pastāvīgi visu bāž savā mutē un košļā. Smaganu uztūkuma dēļ, mazulis var ātrāk iegūt vīrusa infekciju, kas var paaugstināt temperatūru un bērns var kļūt nemierīgs. No otras puses, iesnas, austiņu sāpes, paaugstināta temperatūra var nomocīt arī bez jebkādas vīrusa saslimšanas. Visbiežāk nespēku rada pirmo zobiņu dīgšana. Šķiļoties zobiņiem, var pasliktināties apetīte, bērniņš var kļūt kaprīzs, nemierīgs, dusmīgs. Tiek uzskatīts, ka līdz gada vecumam vajadzētu parādīties 8 zobiņiem. Vēlāk to dīgšanas process notiek mazāk pamanāmi.

Pirmie zobiņi 

Zobiņu šķilšanās – dabisks process, nevis slimība, bet reaģēt  ir ļoti svarīgi.

Šajā gadījumā bērniem iesaku Viburcol svecītes, supozitoriji bērniem un zīdaiņiem nemiera stāvokļa ar drudzi vai bez tā novēršanai; simptomātiskai parastu infekciju ārstēšanai.

 

Pirms zāļu lietošanas konsultējieties ar savu ārstu vai farmaceitu. Pirms lietošanas uzmanīgi izlasiet lietošanas instrukciju vai atbilstošu informāciju uz iepakojuma! Bezrecepšu zāles.
Zāļu nepamatota lietošana ir kaitīga veselībai.

Subscribe to our Newsletter

Atpakaļ
uz
aukstu