Vai augstai mazuļa temperatūrai vajadzētu radīt satraukumu?

Augsta temperatūra zīdaiņiem un bērniem visbiežāk ir divu iemeslu dēļ. Pirmais – kad bērns slimo, tad temperatūras paaugstināšanos var izraisīt dažādas infekcijas (baktēriju, vīrusu, citu mikroorganismu infekcijas). Otrs – kad zīdainis ir vesels, bet drudzi izraisa zobiņu dīgšana. Jebkurā gadījumā bērna stāvoklis rada nemieru vecākiem un viņi vēlas pēc iespējas ātrāk un labāk palīdzēt savai atvasītei.

Augsta temperatūra – bieži sastopama slimības pazīme

Drudzis – tas ir stāvoklis, kad temperatūra ir lielāka nekā 38ºC. Augsta temperatūra ne vienmēr liecina par to, ka bērnam ir nopietna slimība. Visbiežāk drudzi izraisa vīrusa infekcijas, un bērni slimo ar dažādām saaukstēšanās slimībām vai gripu. Temperatūra var paaugstināties arī bakteriālas infekcijas dēļ. Tādā gadījumā bērnam var būt smagāka slimība – meningīts, asins infekcija, kaulu un locītavu, urīnceļu infekcija, plaušu iekaisums.

Visbiežāk sastopamie drudža izraisītāji ir:

 • dažādas (bakteriālas, vīrusa) infekcijas;
 • saindēšanās;
 • pārkaršana – kad bērniem, īpaši zīdaiņiem, ir karsonis tādēļ, ka, uzturēdamies siltā vidē, ir pārāk biezi apģērbti;
 • pēc potēm;
 • kad dīgst zobiņi.

 

Vai ir viegli ievērot, kad bērnam ir augsta temperatūra?

Parasti vecāki ātri ievēro, kad bērnam paaugstinās temperatūra, jo izmainās viņa uzvedība. Taisnību sakot, temperatūru līdz 38ºC bērni visbiežāk viegli pārcieš. Kad temperatūra ir augstāka, bērns paliek kūtrs, miegains, var vemt. Jo mazāks bērns, jo smalkāki augstas temperatūras simptomi. Tātad augstu temperatūru vecāki var atpazīt pēc tādām pazīmēm kā:

 • nosarkusi seja;
 • karsta, sausa āda;
 • samazinājies urīna daudzums un tā krāsa ir kļuvusi tumšāka;
 • nomākta ēstgriba;
 • vemšana;
 • kairināmība, untumainums, raudulīgums, miegainība, apātiskums;
 • paātrināta elpošana.

 

Kā rīkoties, kad bērnam ir drudzis?

Augstas temperatūras gadījumā tiek zaudēts daudz šķidruma, tiek traucēts elektrolītu līdzsvars, tādēļ bērnam nepieciešams daudz dzert. Nevajag likt ēst, ja bērns negrib. Mūsu organisms ir unikāls, tas labāk zina, kad un cik daudz ēdiena tam nepieciešams. Ēdot tiek patērēta liela enerģija pārtikas gremošanai, tāpēc, to taupīdams, organisms arī samazina apetīti. Tātad apetītes samazināšanās augstas temperatūras gadījumā nav nekas slikts. Svarīgākais, lai netrūktu šķidruma – bērnam jādod dzert mazos daudzumos, bet bieži. Būtiski novērot, vai nav šķidruma trūkuma pazīmju. To var atpazīt, ja bērns retāk urinē, ja mute ir sausa vai arī viņš vemj. Tāpat arī svarīgi ir ievērot, vai nerodas izsitumi. Īpaši bīstami ir izsitumi, kas nepazūd.

Kad temperatūrai vajadzētu mazināties?

Nav ieteicams samazināt temperatūru, ja bērns to labi pacieš. Parasti tā ir temperatūra līdz 38,5ºC. Tomēr ir bērni, kuri viegli panes arī augstāku temperatūru, sevišķi lietojot homeopātiskās zāles. Cenšanās pēc iespējas ātrāk samazināt temperatūru (īpaši, kad tā ir līdz 38ºC) var izdarīt lāča pakalpojumu organismam un imūnsistēmai, jo iespējams paildzināt atveseļošanos, ņemot vērā to, ka, nomācot slimību, mēs palīdzēsim tai saglabāties, jo baktērijas, īpaši vīrusi, iznīkst tikai augstas temperatūras gadījumā. Imūnsistēma savu aizsardzības kopumu, aizsargvielas arī izveido tikai augstā temperatūrā. Tātad, neļaujot bērnam izgulēt drudzi, mēs riskējam sagaidīt jaunas, tās pašas slimības, tā paša izraisītāja uzbrukumu.

Ar kādiem līdzekļiem mazināt drudzi?

Homeopātiski sagatavotas zāles, atšķirībā no parastiem pretdrudža līdzekļiem (drudzi nomācošām zālēm), strauji nenosit temperatūru, bet atvieglo karsoņa stāvokli, lai slimības gaita, dabiskā atveseļošanās būtu vieglāka. Bērniem ir ieteicams lietot homeopātiski pagatavotas Viburcol svecītes, kas piemērotas drudža gadījumā, lai mazinātu nemieru.

Viburcol kā palīglīdzekli ir ieteicams lietot, kad parādās tādi vispārīgi simptomi kā drudzis, infekciju izraisītas sāpes, nemiers, miega traucējumi, raudāšana, ēšanas un dzeršanas problēmas (*Müller-Krampe BM 2/2002).

Parastā deva un lietošanas daudzums akūtos gadījumos ir šāda:

 • pieaugušajiem, 12 gadus un vecākiem bērniem ievietot taisnajā zarnā pa 1 svecītei 4 reizes dienā;
 • 6–11 g. bērniem ievietot taisnajā zarnā pa 1 svecītei 4 reizes dienā;
 • 2–5 g. bērniem ievietot taisnajā zarnā pa 1 svecītei 3 reizes dienā;
 • bērniem, kas jaunāki par 2 g., ievietot taisnajā zarnā pa 1 svecītei 2 reizes dienā;
 • zīdaiņiem, kas jaunāki par 6 mēn., svecītes lietot, tikai konsultējoties ar ārstu.

 

Nemierīgs zīdainis – dīgst zobiņi

Ja bērns kļūst nepacietīgs, kaprīzs, nepārtraukti raud, prasās klēpī / uz rokām, straujāk tek siekalas, reizēm pat atsakās ēst, pastāvīgi liek mutē pirkstus, rotaļlietas un ja paaugstinās ķermeņa temperatūra, tad mammai ir jāzina, ka var būt apgrūtināta zobiņu dīgšana. Ārsts, apskatoties mutes dobumu, redz apsārtušas un pietūkušas smaganas.

Kad šķiļas zobiņi, mazulim ļoti svarīgi ir just mīlestību un siltumu, tāpēc pastāvīgi vajag censties nomierināt bērniņu – panēsāt uz rokām, pašūpot. Lai nebāztu mutē plaukstu vai pirkstiņus, piedāvājiet viņam speciālu gumijas knupīti. Tāpat arī ieteicams lietot Viburcol svecītes: bērniem, kas jaunāki par 2 g. – pa vienai svecītei 2 reizes dienā, no 2 g. vecuma – pa vienai svecītei 3 reizes dienā.

 

Kā darbojas svecītes Viburcol?

Paaugstinoties tempertūrai, bēns bieži vien ir nemierīgs. Viburcol svecīšu sastāvā ir ārstniecības kumelīte (lat. Chamomilla recutita), kas nomierina, mazina iekaisumu. Zālēs ir Calcium carbonicum Hahnemanni, kas iegūts no austeru (čaulgliemju) iekšējās baltās daļas. Tāpat arī melnā velnoga (lat. Atropa belladonna), kas palīdz drudža gadījumā, bebrukārkliņš (lat. Solanum dulcamara), kas piemērots iesnu un temperarūras gadījumā.

Lielā ceļteka (lat. Plantago major) no neatminamiem laikiem ir pazīstama savu baktericīdo, iekaisuma mazinošo īpašību dēļ. Pļavas silpurene (lat. Pulsatilla pratensis) ir piemērota bērniem, kuri ir jutīgi, bieži raudoši, pastāvīgi grib atrasties mammas rokās un vēlas būt lutināti. Tātad Viburcol uzveic visus simptomus, kuri parādās, kad bērnam ir drudzis.

 

 

Kad nepieciešams vērsties pie ārsta nekavējoties temperatūras paaugstināšanās gadījumā?

Nekavējoties vērsties ārstēšanas iestādē vajag tad, kad novērota vismaz viena no šīm pazīmēm:

 • augsta temperatūra zīdainim līdz 6 mēn. vecumam;
 • temperatūru neizdodas samazināt;
 • parādās krampji;
 • parādās nepazūdoši izsitumi;
 • bērns nepārtraukti vemj, ir caureja;
 • atsakās dzert šķidrumu;
 • stāvoklis pasliktinās un parādās jauni simptomi: apgrūtināta, paātrināta elpošana vai tieši pretēji – tā ir ārēja, ja vemšana turpinās;
 • bērna stāvoklis neuzlabojas, kaut arī temperatūra samazinājusies;
 • temperatūra ir augstāka nekā 40ºC.

Tomēr ja vecāki ir uztraukušies un nezina, kā atbilstoši rīkoties gadījumā, kad zīdainim vai bērnam ir drudzis, vienmēr vislabāk ir kliedēt šaubas un konsultēties ar ārstu.

Pirms zāļu lietošanas konsultējieties ar savu ārstu vai farmaceitu. Pirms lietošanas uzmanīgi izlasiet lietošanas instrukciju! Bezrecepšu zāles.
Zāļu nepamatota lietošana ir kaitīga veselībai.

Subscribe to our Newsletter

Atpakaļ
uz
aukstu