Deguns aizlikts, esmu aizsmacis un vispār nevaru parunāt – kā rīkoties?

Šādus jautājumus ārstiem otolaringologiem nākas dzirdēt katru dienu. Iesnas un balss aizsmakumu var izraisīt dažādi cēloņi un tie var nomocīt gan bērnus, gan pieaugušos. Tiesa, vienai cilvēku grupai – vokālās mūzikas izpildītājiem – balss veselība ir īpaši aktuāla, jo tas ir svarīgākais viņu darba instruments.

 

Kādēļ rodas aizsmakums?

Balss aizsmakuma iemeslu ir daudz. Viesbiežāk – akūts vai hronisks elpceļu iekaisums, kad imunitāte neiztur cīņu ar vīrusiem vai baktērijām. Mūsdienās cilvēks bieži ir noguris, kļuvis vājš, cieš no gastroezofageālās refluksa slimības (GERS), jo nepareizi ēd un organismā uzkrājas daudz toksīnu. Gadalaiku maiņas periodā nevar izvairīties arī no saaukstēšanās.

Diezgan specifiski aizsmakuma cēloņi ir cilvēkiem, kuru darba instruments ir balss (skolotājiem, dārziņu audzinātājiem, aktieriem, dziedātājiem vai daudz runājošiem reklāmas aģentūru darbiniekiem). Tiek likta liela slodze uz balsi. Lielākā problēma – iepriekš minētajiem profesiju pārstāvjiem netiek mācītas pareizas sarunvalodas prasmes. Dziedātāju aizsmakums ir tieši saistīts ar viņu profesiju. Piemēram, jaunam izpildītājam pārāk agri piedāvā izpildīt sarežģītu daiļdarbu vai samērā neērtu, t.i. pārāk augtu vai pārāk zemu viņa balsij, partiju.

 

Vai vienmēr pirmās zāles pret aizsmakumu ir klusums?

Tiešām ļoti bieži iesaka pēc iespējas vairāk klusēt. Saprotams, ka aizsmakuma gadījumā balss saitēm ir jāļauj atpūsties, tas ir ļoti svarīgs faktors dzīšanas procesā. Taču dziedātājus saista līgumi, termiņi, mēģinājumi ar orķestri, kolektīvais darbs, iestudējot operu u.c. Turklāt dziedātājiem, tāpat kā sportistiem, nepieciešami pastāvīgi treniņi – jo dziedāšanas procesā iesaistīti vairāki simti muskuļu.

 

Kā attīstās elpceļu iekaisums?

Ikviens no mums ir slimojis ar elpceļu iekaisumu. Augšējo elpošanas ceļu sākotnējā daļa ir deguns, zemāk nazofarneks, tam seko rīkles atvere, balsene, kur atrodas balss saites, pēc tām – traheja, kas pāriet uz bronhiem. Visi minētie dobumi ir pārklāti ar gļotādu, ar kuru tālāk nokļūst iekaisums, kas sācies degunā. Bērnu elpceļi ir īsi, tādēļ infekcija izplatās ātrāk. Iesnas pasliktina arī ausu stāvokli, nereti izraisa to iekaisumu elpošanas atveru pietūkuma un aizlikuma dēļ. Degunā izveidojies iekaisums var izplesties arī uz degunam blakus esošajiem sinusiem (tukšiem dobumiem, kas izvietojušies kaulos apkārt degunam), tāpat uz pieres sinusiem (kas atrodas pieres kaulā virs uzacīm) vai pat vēl dziļāk. Tās jau ir komplikācijas, kas izraisa lielu gļotu sekrēciju, galvas sāpes un temperatūru.

 

Kādi ir svarīgākie ieteikumi: kā rīkoties iesnu gadījumā?

Cilvēki tiešām ļoti bieži nenovērtē pirmās iesnu pazīmes, jo tas taču neesot nepieciešams. Ja mēs būtu uzmanīgāki, tiešām varētu sev palīdzēt. Tautas medicīnā ir vairāki līdzekļi: ostīt un ēst mārrutkus un ķiplokus, pilināt degunā atšķaidītu sīpolu un ķiploku sulu, dzert liepziedu, aveņu, māllēpju un citas tējas. Ieteicams masēt pie deguna spārniem esošās zonas, lai izdalītos interferons, kas ir svarīgs imunitātei.

Kurš gan nezina sinepju vanniņu kājām pozitīvo efektu? Senči  ir teikuši: „Sākās iesnas, ej malku skaldīt.“ Ko nozīmē šis izteiciens? Pirmkārt, to, ka, spēcīgi pastrādājot, uzlabojas asinsrite, limfodrenāža un tādā veidā tiek izskalota organisma katra šūna. Turklāt izsvīdis organisms atbrīvojas no uzkrājušām gļotām – attīrās.

 

Kā var palīdzēt homeopātija?

Ārsts, kuram ir pietiekami daudz zināšanu par homeopātiju, meklē dziļākus slimības cēloņus. Piemēram, noskaidro, kā parādījās pirmie iesnu simptomi (cik pēkšņi parādījās). Deguns aizlikts vai tekošs, kādā krāsā izdalījumi utt.

Dzidri izdalījumi ir raksturīgi iesnu sākuma fāzei vai alerģiskām iesnām. Biezi, dzelteni vai zaļi izdalījumi norāda uz infekciju. Tāpat ir svarīgi, vai iesnas ir kairinošas, vai vienlaikus ir padegunes, virslūpas ādas apsārtums.

Homeopātijas princips – līdzīgs ārstē līdzīgu. Atrodot tādas zāles, slimība ātri tiek uzveikta. Piemēram, ostīdami sīpolu, mēs sajūtam kairinājumu degunā, padegune ir nosārtusi, acis sāk asarot, no deguna pil šķidrs sekrēts. Izmantojot homeopātisko preparātu ražošanas tehnoloģijas, no sīpolu sulas (lat. Alliumcepa) pagatavotie preparāti šķidru, tekošu iesnu gadījumā ir ļoti efektīvi.

No vienas izejvielas pagatavotas homeopātiskās zāles tiek sauktas par monopreparātiem. Tā kā zāles izraksta ārsts, tādēļ rodas grūtības tās laicīgi iegādāties. Tādēļ bioregulatīvā medicīna iesaka lietot jau pagatavotu komplekso preparātu, piem., Echinacea compositum Cosmoplex tabletes. To sastāvā kopā ar labi zināmo ehināciju ir arī baltā jāņoga, fitolaka, tūja u.c.

Organisma aizsargspēju veicināšanai augšējo elpceļu slimību (tonsilīts, rinīts, sinusīts, faringīts, laringīts) gadījumā. Nelielu ievainojumu ar tieksmi uz iekaisuma rašanos, arī ādas bojājumu, piemēram, furunkulu gadījumā.

Iesnas var būt arī alerģiskas, kad tās izraisa ziedoši augi. Šādā gadījumā iedarbīgs ir homeopātiskais zāļu preparāts – Luffa compositum Heel deguna aerosols.

 

Kā rīkoties, kad radušās iesnas saaukstēšanās dēļ?

Kad iesnu cēlonis ir saaukstēšanās, tad ļoti piemērots ir augu valsts līdzeklis, kuru sastāvā ir zilā kurpīte (lat., Aconitum), homeopātiski pagatavots zāļu preparāts. Tas aptur saslimšanu pirmajā fāzē. Piemērots gripas un elpceļu iekaisuma sākuma stadijā.

Raksta sākumā tika iztirzāts, kā iekaisums izplešas tālāk pa elpceļiem, tādēļ vislabāk ir to apturēt, tiklīdz tiek sajustas pirmās diskomforta degunā pazīmes (kutēšana, šķavas, šķidras iesnas u.tml.). Šādā gadījumā ieteicams deguna aerosols Euphorbium compositum S. To lieto, lai atvieglotu iesnu simptomus, un papildus sinusīta ārstēšanai. Kad izveidojas vairāk gļotu un tās kļūst staignas, pirms Euphorbium compositum S izmantošanas ir ieteicams degunu izskalot ar ļoti sāļu sālsūdeni, kam vajadzētu būt nedaudz siltākam par ķermeņa temperatūru. Ērtai deguna skalošanai var izmantot 10 ml šļirci, saprotams, ar noņemtu adatiņu.

Slimojot ar saaukstēšanās slimībām, kopā ar deguna aerosolu Euphorbium compositum S ieteicams izmantot arī homeopātisko zāļu preparātu – Engystol tabletes. Tās rekomendējamas, lai ārstētu saaukstēšanos, īpaši, ja tā saistītā ar vīrusa infekciju.

Engystol compositum S  ir ieteicams lietot pieaugušajiem un bērniem pēc 6 gadu vecuma  3-5 reizes dienā, bērniem no 2 līdz 5 gadu vecumā 3-4 reizes dienā katrā nāsī.  Savukārt Engystol tabletes ieteicams lietot pieaugušajiem un bērniem no 12 gadu vecuma pa 1 tabletei 3 reizes dienā un bērniem no 2 līdz 11 gadu vecumam pa 1 tabletei 1 līdz 2 reizes dienā.

Pirms zāļu lietošanas konsultējieties ar savu ārstu vai farmaceitu. Pirms lietošanas uzmanīgi izlasiet lietošanas instrukciju vai atbilstošu informāciju uz iepakojuma! Bezrecepšu zāles.

Pirms zāļu lietošanas konsultējieties ar savu ārstu vai farmaceitu. Pirms lietošanas uzmanīgi izlasiet lietošanas instrukciju vai atbilstošu informāciju uz iepakojuma! Bezrecepšu zāles.
Zāļu nepamatota lietošana ir kaitīga veselībai.
Atpakaļ
uz
aukstu