Kādas kļūdas pieļauj vecāki, ārstējot bērna klepu?

Klepus bērnam – visiem vecākiem zināma un bieži sastopama situācija rudenī. Kā rīkoties – atstāt bērnu mājās vai vest uz dārziņu? Vēloties palīdzēt un atbrīvot bērnu no nogurdinoša klepus, kā lai viņam nekaitē?

Ir svarīgi noskaidrot klepus cēloni

Klepus – tas ir ļoti būtisks organisma aizsardzības reflekss, jo klepojot attīrās elpceļi. Tādēļ vecākiem vajadzētu zināt, ka pāris reizes dienā, īpaši no rītiem, bērniņš var paklepot arī neslimojot. Tādā veidā attīrās bronhi. Vajadzētu uztraukties, ja kopā ar klepu parādītos citi saaukstēšanās simptomi. Tāpat arī gadījumā, ja klepus ir ļoti intensīvs, nogurdinošs, ilgi nepārejošs.

Klepus var būt sauss vai mitrs. Sauss klepus, kad ir grūti atklepoties, bieži nomoka saaukstēšanās slimību sākumā. Kad klepus ir mitrs, bērns atklepo sekrētu. Tāds klepus var būt, slimojot ar bronhītu, plaušu iekaisumu, sinusītu.

Klepus var būt konvulsīvs, spazmatisks, rejošs, var izraisīt sāpes, aizdusu, sēkšanu utt. Spazmatisks klepus – kad klepojot trūkst gaisa: grūtāk ir ieelpot vai izelpot. Konvulsīvs klepus – īpaši mokošs, strauji parādās, visbiežāk sauss, kad bērns klepo un nevar pārstāt. Klepus var nomocīt naktī vai no rītiem. Turklāt tas var mainīties, ņemot vērā ķermeņa stāvokli.

Piemēram, dienā bērnam var būt nestiprs un mitrs klepus, taču tiklīdz apguļas, viņu sāk mocīt sauss, rejošs klepus.

Ļoti svarīgi ir ne vien noteikt klepus tipu, bet arī kādas – vīrusa vai baktēriju – cilmes tas ir. Par baktēriju cilmes klepu liecinās dzeltenīgas, blīvas gļotas. Vīrusa cilmes klepus parasti ir sauss un kairinošs. Ja tiek noteikta klepus izcelsme, tā ārstēšana ir efektīva 84–97 % gadījumos. Tādēļ ir ļoti svarīgi noskaidrot šīs kaites cēloni. Tāpat ir svarīgi pareizi ārstēt bērnu līdz ārsta apmeklējumam, jo vecāku darbības var gan palīdzēt, gan kaitēt.

Apskatīsim galvenās kļūdas, ko pieļauj vecāki, ārstējot klepojošus bērnus.

  1. kļūda: klepus tiek apslāpēts

Nereti vecāki, vēloties palīdzēt savai atvasei, lai tā naktī mierīgāk gulētu vai mazāk klepotu dienā, bērniņam dod klepu mazinošas zāles vai sīrupu, un tā vietā, lai palīdzētu, var tikai kaitēt. Apslāpēt klepu ir reti ieteicams. Piemēram, pat arī tādos gadījumos, kad saaukstēšanās slimību sākumā klepus parasti ir sauss, nav nepieciešams steigties to mazināt, jo klepus savā ziņā pāris dienu laikā var kļūt mitrs un produktīvs. Tāpat ir jāzina, ka klepu apslāpējošus preparātus nevar dzert ilgi – tikai 2 līdz 3 dienas,

Apslāpēt produktīvu, mitru klepu var būt bīstami: sekrēts nebūs izklepots, uzkrāsies, un tas var izraisīt komplikācijas. Bieži vien vecāki aptiekā nopērk dažādas tabletes, sīrupus pret klepu un tos izmanto vienlaicīgi, nenoskaidrojot, ka viens sīrups var klepu apslāpēt, bet cits – stimulēt. Tā nedrīkst darīt. Kopumā par visiem pretklepus preparātiem nepieciešams konsultēties ar ārstu. Pēc savas prakses iesaku homeopātiski pagatavotas zāles, kuras var droši lietot un kuras tiek izvēlētas, ņemot vērā ne vien klepus tipu un cēloni, bet arī visu bērna organismu, viņa fizisko un psihisko stāvokli.

  1. kļūda: bērns maz dzer

Klepojot ļoti svarīgi ir daudz dzert, tomēr šis ieteikums bieži netiek ievērots. Bērni paši neprasa, savukārt vecāki aizmirst piedāvāt padzerties, taču tas ir ļoti svarīgi, jo šķidrums šķīdina gļotas un atvieglo atklepošanos. Ieteicams dzert siltus dzērienus – bieži un mazās devās. Var piedāvāt dažādu zāļu tējas.

  1. kļūda: istabā ir pārāk silti vai sauss gaiss

Ir svarīgi uzturēt piemērotu mitrumu un temperatūru istabā. Temperatūrai vajadzētu būt ne mazākai kā 18–21ºC, tomēr istabā nevajadzētu būt arī par karstu, jo sauss gaiss telpās dehidrē elpošanas ceļus un tādejādi apgrūtina atklepošanos. Tādēļ tad, kad mājās slimo bērns, ir ieteicams biežāk mazgāt grīdas un tīrīt virsmas ar mitru drānu, kā arī vēdināt telpas. Tādā veidā dabiski mitrināsim istabas.

  1. kļūda: zāles tiek dotas pārāk agri vai pārāk vēlu

Ja bērns tikai pāris reizes (līdz trīs reizēm dienā) ieklepojies, par to tiešām nevajag uztraukties un nevajag dot nekādas zāles, jo elpceļos vienkārši varēja iekļūt putekļi.

Savā praksē vados pēc tāda principa – labāk sākt ārstēt agrāk nekā vēlāk, kamēr klepus vēl nav sasniedzis bronhus, plaušas vai nav kļuvis hronisks. Otrs princips – atskaites punkts, kad bērnam jau nepieciešams piemērot zāles, ir ļoti individuāls. Tādēļ mammām iesaku: „Vērojiet bērnu, bet nebaidieties, jo bailes piepildās.“ Mana daudzo gadu prakse rāda, ka mātei baidoties, ka bērns smagi slimos, tā visbiežāk arī notiek.

  1. kļūda: netiek ievēroti bīstami simptomi

 Klepus ārstēšana ilgst vidēji no 2 nedēļām līdz mēnesim. Ja bērns klepo tik ilgu laiku un viņa stāvoklis nepasliktinās, tātad viņš veseļojas un klepus pāries. Ja vecāki ievēro, ka bērns sācis klepot vairāk, intensīvāk, paātrinās elpošana, iesnas kļūst strutojošas, drudzis turpinās vai ceļas augsta temperatūra, tas var nozīmēt, ka slimība komplicējas vai vīrusa infekcijas gadījumā sākas bakteriāla infekcija, tāpēc nepieciešama ārsta konsultācija.

Bez šaubām, pie ārsta vajag vērsties arī tad, ja klepus ir ļoti nogurdinošs, nepārejošs, ja klepojot trūkst elpas vai nomoka aizdusa, ja krēpās ir asinis. Ārsta konsultācija ir nepieciešama, ja klepo zīdainis vecumā līdz 3 mēnešiem.

  1. kļūda: pārāk ātri atgriežas dārziņā vai skolā

Klepus visbiežāk ir saaukstēšanās slimību simptoms, tādēļ vienlaikus bieži vien nomoka iesnas, sāpes un augsta temperatūra. Ja bērns nedaudz paklepo, bet jūtas labi, ir možs, enerģisks, nekādi citi simptomi viņu nemoka, tad var laist uz dārziņu vai skolu. Slikti, ja uz izglītības iestādi bērns dodas neizveseļojies, kad viņš intensīvi klepo. Tādā gadījumā viņš pats slikti jūtas un inficē citus. Ilgāk mājās vajadzētu paturēt tādu bērnu, kuram saaukstēšanās slimības bieži komplicējas, kurš, atgriežoties dārziņā pēc vienas slimības, pēc pāris dienām atkal saslimst.

Kā efektīvi un bez kaitējuma ārstēt klepu?

Klepus ārstēšanai ir ieteicamas šīs homeopātiskās zāles: Bronchalis-Heel tabletes un Tartephedreel N dzeramos pilienus (Tartephedreel N pilieni iekšķīgai lietošanai, šķīdums). Katrs preparāts paredzēts noteikta klepus tipa ārstēšanai. Bronchalis-Heel tabletes ir piemērotas, kad klepus izraisa spazmas, kas parasti ir bronhīta gadījumos. Tāpat arī lēkmjveida klepus gadījumā, kad cilvēks atklepo dzeltenas gļotas un viņam nepieciešams miers. Tartephedreel N dzeramie pielieni lietojami papildus elpceļu iekaisuma ārstēšanai. Tos piemēro klepus gadījumā, kad parādās aizdusa, svilpošana, sēkšana, kad pastiprinās klepus guļot un var izraisīt vemšanu.

Cik ilgi var piemērot homeopātiskās zāles?

Homeopātijā maksimālā termiņa nav. Ir tikai minimālais – pazūdot simptomiem, zāles ieteicams lietot vēl 2–3 dienas vai līdz 7 dienām, lai organisms pilnībā attīrītos.

 

 

Pirms zāļu lietošanas konsultējieties ar savu ārstu vai farmaceitu. Pirms lietošanas uzmanīgi izlasiet lietošanas instrukciju vai atbilstošu informāciju uz iepakojuma! Bezrecepšu zāles.
Zāļu nepamatota lietošana ir kaitīga veselībai.
Atpakaļ
uz
aukstu