Samazinās cilvēku skaits, kuriem ir veselas acis
Cilvēka acs – sarežģītākais mehānisms, ar kura palīdzību atšķiram krāsas un toņus, redzam lietas, novērtējam to formu un attālumu, orientējamies telpā. Redze ļauj mācīties un strādāt, pazīt apkārtējo pasauli un apbrīnot to. Tomēr mēs dzīvojam 21. gadsimtā, kurā tehnoloģijas ir nostājušās pret mums. No vienas puses, civilizācija atvieglo un uzlabo cilvēku dzīvi, no otras – rada slimības un nespēku. Viena no sliktākajām tendencēm -samazinās cilvēku skaits, kuriem ir veselas acis. Kāpēc? Vai ir iespējams nosargāt acu veselību?
Patiešām nemieru rada ne tikai tas, ka samazinās cilvēku skaits ar veselām acīm, bet arī tas, ka acu slimības „kļūst jaunākas”. Un lielākie tā vaininieki visās vecuma grupās ir datori. Iespējams, būtu grūti atrast darbu, kurā nevajadzētu datoru. Bet ja arī darbā tā nav, tad pēc darba, vakaros datora iespējas izmēģina gandrīz visi. Vieni „sērfo” internetā, otri sarakstās ar draugiem, trešie lasa, ceturtie skatās filmas vai klausās mūziku. Datoru izmantojam no bērnības, kaut arī tas var veicināt daudzas slimības. Visvairāk no datora cieš acis – tās kļūst apsārtušas, asaro, sūrst, parādās iekaisums. Visbiežāk cilvēki visas šīs sajūtas apraksta šādi – tā kā ar smiltīm pilnas.
Datori ir kaitīgi, jo aizņem visu gan bērnu, gan pieaugušo brīvo laiku. Bērni gandrīz nepavada laiku laukā, maz kustas, tāpēc arī acīm nav atpūtas. Mūsdienu jauniešu darba grafiks ir tāds, ka līdz pusdienlaikam viņu acis intensīvi nodarbinātas skolā vai universitātē, pēc pusdienām – mājās, pildot mājasdarbus vai arī skatoties datora vai televizora ekrānā. Citādāka nav arī pieaugušo realitāte: dienā ir saspringts darbs pie datora, vakarā – televizors vai „nemainīgais” dators. Tāpat arī viedie tālruņi ne mazāk kā dators nogurdina acis.
Turklāt acīm kaitē ne tikai skatīšanās datora ekrānā, bet arī nepareizs ķermeņa stāvoklis, kādēļ ir sasprindzināti muguras un spranda muskuļi, un tas palielina arī acu muskuļu sasprindzinājumu.
Kas notiek, ja pastāvīgi skatās datora ekrānā?
Parasti cilvēks mirkšķina 20–25 reizes minūtē. Un arī mirkšķinām ne tāpat vien: mirkšķinot tiek mitrināta acs virsma, un tas pasargā acis no izžūšanas. Kad saspringti strādājam, skatoties datora ekrānā, tad mirkšķinām pāris reizes retāk. Tāpēc acs virsma netiek atbilstoši mitrināts ar asarām un tās sūrst, kā arī kļūst apsārtušas utt.
Turklāt, ja acis ilgstoši ir novērstas uz tuvu objektu, piem., skatoties datorā, vienmēr ir sasprindzināta noteikta acu muskuļu grupa, bet vajadzētu darboties visiem acu muskuļiem, t.i., vajadzētu ļaut acīm skatīties ne tikai uz tuvu, bet arī tālu objektu. Tā vieni muskuļi darbotos, citi atpūstos.
Neskaitot datoru, kas vēl palielina acu sūrstēšanu, asarošanu, rada citas nepatīkamas sajūtas?
Acīm kaitējošām sajūtām, kuras radījusi civilizācija ir doti speciāli termini – tie ir noslēgtu telpu konjunktivīts un neveselās ēkas sindroms. Tie atbilst tad, ja cilvēki daudz laika pavada birojos, kur vasarā gaisu sausina kondicionieri, ziemā – centrālā apkure, kur no rīta ir ieslēgtas dienas gaišās lampas (to spīdēšana ir acīm neredzama, taču ļoti kaitīga). Tāpat arī darba vieta birojā ne vienmēr ir ērta, tāpēc pastāvīgi ir sasprindzināti muguras un pranda muskuļi.
Turklāt acīm ļoti kaitē nepareizs uzturs – daudz konservantu pārtikā, maz svaigu dārzeņu, nepietiekams šķidruma daudzums. Mūsu organisms ir unikāls, un viss tajā ir saistīts: ja nepietiekami uzņemam šķidrumu, tas ietekmē arī acu sausumu. Tātad, no vienas puses, nepietiekams šķidruma daudzums, no otras – „neveselā ēka”, pastāvīga skatīšanās datora ekrānā iztvaicē asaras, kuras ļoti nepieciešamas acu mitrināšanai.
Kas notiek, kad acis kļūst sausākas?
Kad moka sauso acu sindroms (SAS), cilvēks sūdzas, ka acis asaro, kaut arī patiesībā asarošana ir refleksīva: veicot asaru pārbaudi, tiek noteikts, ka asaru ir ļoti maz. Situācija ir paradoksāla: cilvēkam liekas, ka pastāvīgi birst asaras, bet patiesībā acis ir sakairinātas, sausas un asaro tikai tāpēc, ka pārgurst.
Diennakts laikā izveidojas ap 1–1,5 ml asaru. Par asaru mitrināšanu ir atbildīga asaru plēvīte, kura gan ieeļļo aci, gan likvidē netīrumus, gan aizsargā pret infekciju, gan rada apstākļus labai redzei, jo tā izveido līdzenu optiskās radzenes virsmu. Veselas acis pastāvīgi ir pārklātas ar asaru plēvīti, bet kad šī plēvīte tiek savainota vai asaras pārāk maz tiek radītas, attīstās SAS.
Asaru plēvīti veido trīs slāņi: iekšējais, vidējais un virsējais. Dziļākais un plānākais ir iekšējais slānis, tas atrodas vistuvāk acij, to veido glikoproteīni, kas nepieciešami, lai asara labi pieķertos pie acs virsmas. Otrs slānis – vidējais (ūdens), pats biezākais, mitrina un baro aci, izskalo svešķermeņus un kairinātājus. Un trešais – virsējais (tauku) slānis, kas palēnina ūdens izgarošanu. Ja izmainās kaut viens no trijiem asaru plēvītes slāņiem, var rasties minētie acs simptomi.
Piaudzis cilvēks visbiežāk pats vēršas pie acu ārsta, jo saprot, ka acu nogurums, asarošana, ilglaicīga sūrstēšana var pārvērsties nopietnā slimībā. Bet kā laicīgi ievērot, ka minētie acu simptomi nomoka bērnu?
Vecākiem vajadzētu sākt uztraukties, ja bērns skatās no tuvuma, pieliek sev visu acīm tuvāk, skatīdamies televizoru, apsēžas tuvāk, piever acis, biežāk mirkšķina, viņa acis apsārtušas, raustās plakstiņi, bērns sūdzas par galvas sāpēm.
Kādas homeopātijas iespējas ir šajā jomā? Ko, iespējams, cilvēki nezina par homeopātiju, no kā baidās?
Homeopātiskie acu preparāti ir piemēroti visiem – gan bērniem, gan pieaugušajiem, gan tiem, kam ir kontaktlēcas. Tā kā homeopātiskās zāles mūsu valstī tiek lietotas jau sen, tāpēc cilvēkiem ir pietiekami daudz zināšanu par tām. Varu pastāstīt no prakses, ka mūsdienās pacientiem ir vairāk bail no ķīmiskajām zālēm, tāpēc vienmēr jautā, vai ir iespējams samainīt tās pret nekaitīgām, piem., homeopātiskajām. Man tiešām ir paliels darba stāžs, un manā praksē nekādu alerģisku reakciju vai nevēlamu efektu homeopātiskie pilieni nav radījuši.
Kā iedarbojas homeopātiskie preparāti?
Pret acu kairinājumu, asarošanu, smilšu acīs sajūtu, gaismas jutīgumu, kā arī plakstiņu malas iekaisuma mazināšanai iesaku lietot homeopātisko preparātu Oculoheel acu pilieni. Oculoheel acu pilieni sastāvā ir pļavas žibulītis (Euphrasia officinalis), ārstniecības skorbuts (Cochlearia officinalis), parastais pilokarps (Pilocarpus jaborandi) un šaurlapu ehinācija (Echinacea angustifolia). Pļavas žibulītis tiek lietots, ja ir acu iekaisums, pārāk liela sekrēcija un asarošana, ja rodas tādi slimības simptomi, kā graušana, dedzināšana, acs saistenes asarošana, plakstiņu uztūkums, stipra asarošana, īpaši vējā. Ārstniecības skorbuts iedarbojas kā antiseptiķis, mazina tūskas veidošanos, piemērots hronisku iekaisumu ārstēšanai. Parastais pilokarps īpaši piemērots, ja acis ir pārgurušas, ir karsonis, dedzinoša sajūta vai arī akomodācijas traucējums. Šaurlapu ehinācija tiek lietota kā antiseptiķis, kad ir sākušās acu sāpes, asarošana.
Ir svarīgi, ka homeopātiskie acu pilieni nesatur konservantus. Tā ir liela priekšrocība, jo jebkurš konservants kairina acis. Iepilinot konservantus saturošus pilienus, no vienas puses, mēs acis mitrinām un ārstējam, no otras – sausinām.
Kādas homeopātijas iespējas ir šajā jomā? Ko, iespējams, cilvēki nezina par homeopātiju, no kā baidās?
Homeopātiskie acu preparāti ir piemēroti visiem – gan bērniem, gan pieaugušajiem, gan tiem, kam ir kontaktlēcas. Tā kā homeopātiskās zāles mūsu valstī tiek lietotas jau sen, tāpēc cilvēkiem ir pietiekami daudz zināšanu par tām. Varu pastāstīt no prakses, ka mūsdienās pacientiem ir vairāk bail no ķīmiskajām zālēm, tāpēc vienmēr jautā, vai ir iespējams samainīt tās pret nekaitīgām, piem., homeopātiskajām. Man tiešām ir paliels darba stāžs, un manā praksē nekādu alerģisku reakciju vai nevēlamu efektu homeopātiskie pilieni nav radījuši.
Kā iedarbojas homeopātiskie preparāti?
Pret acu kairinājumu, asarošanu, smilšu acīs sajūtu, gaismas jutīgumu, kā arī plakstiņu malas iekaisuma mazināšanai iesaku lietot homeopātisko preparātu Oculoheel acu pilieni. Oculoheel acu pilieni sastāvā ir pļavas žibulītis (Euphrasia officinalis), ārstniecības mārrutks (Cochlearia officinalis), parastais pilokarps (Pilocarpus jaborandi) un šaurlapu ehinācija (Echinacea angustifolia). Pļavas žibulītis tiek lietots, ja ir acu iekaisums, pārāk liela sekrēcija un asarošana, ja rodas tādi slimības simptomi, kā graušana, dedzināšana, acs saistenes asarošana, plakstiņu uztūkums, stipra asarošana, īpaši vējā. Ārstniecības skorbuts iedarbojas kā antiseptiķis, mazina tūskas veidošanos, piemērots hronisku iekaisumu ārstēšanai. Parastais pilokarps īpaši piemērots, ja acis ir pārgurušas, ir karsonis, dedzinoša sajūta vai arī akomodācijas traucējums. Šaurlapu ehinācija tiek lietota kā antiseptiķis, kad ir sākušās acu sāpes, asarošana.
Ir svarīgi, ka homeopātiskie acu pilieni nesatur konservantus. Tā ir liela priekšrocība, jo jebkurš konservants kairina acis. Iepilinot konservantus saturošus pilienus, no vienas puses, mēs acis mitrinām un ārstējam, no otras – sausinām.
Vai Jūs varētu pastāstīt, cik liela ietekme ilgstošā ārstēšanā ir tam, cik ērti lietojams ir iepakojums?
Ja acu pielienu iepakojums ir ērts, aizņem maz vietas, to ir viegli atplēst, tas ir vienreiz lietojams, tad tas patiešām ir ērti. Ja cilvēkam zāļu lietošana ir ērta, viņš tās lietos tik ilgi, cik ir nepieciešams un ārstēšanu nepārtrauks.
Tas, cik ilgi zāles vajadzēs lietot, ir atkarīgs no acu stāvokļa. Parasti Oculoheel acu pilienus pilina 3 reizes dienā, ja stāvoklis ir akūts – pirmajās dienās pilina ik pēc stundas, līdz simptomi samazinās.
Kā samazināt acu nogurumu?
Tiem, kas strādā ar datoru, iesaku ik pēc 1–2 stundām piecelties no darbavietas un izvingrināt acis. Acu vingrināšana ir ļoti vienkārša. Lūk, daži vingrinājumi, kas stiprinās acu muskuļus un uzlabos jūsu redzi:
- Nekustinot galvu, paskatīties uz augšu, uz apakšu, pa labi, pa kreisi. Atkārtot 5–6 reizes.
- Nekustinot galvu, griezt acis pa apli: uz apakšu, pa labi, uz augšu, pa kreisi. Atkārtot 5–6 reizes uz vienu pusi, tik pat – uz pretējo pusi.
- Tos pašu vingrinājumus veikt ar aizvērtām acīm.
- Ērti apsēsties pret logu un skatīties tālumā.
- Stipri aizmiegt un atvērt acis, atkārtot 5–6 reizes.
- Ātri mirkšķināt ar abām acīm, 10 reizes.
- 3 sekundes skatīties tālumā, pēc tam 5 sekundes uz pirkstu, kas pacelts acu priekšā apmēram 30–40 cm attālumā. Atkārtot 5–6 reizes.
- Ar pirkstu viegli piespiest katru aizvērto aci un ar apļojošām kustībām masēt.
- Ar trim pirkstiem pieskarties aizvērtām acīm un nedaudz piespiest, tad pirkstus noņemt. Atkārtot 5–6 reizes.
- Aizsegt acis ar delnām un paturēt 30 sekundes.
Vēlos uzsvērt, ka ir ļoti svarīgi ne tikai vingrināt acis, bet arī veikt vingrinājumus, kas atbrīvo plecu un kakla muskuļus. Visi vingrinājumi jāveic lēnām. Tikpat svarīgi ir sakārtot darba vietu tā, lai tajā sēdētu pareizi, lai darba vieta būtu pietiekami apgaismota. Strādājot pie datora, ieteicams pastāvīgi malkot ūdeni.